Astma – gdzie leczyć w Łodzi

Astma oskrzelowa jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego, na którą cierpi coraz więcej dzieci. W przypadku tej choroby oskrzela reagują nadwrażliwością na wszelkie bodźce, pochodzące z zewnątrz bądź wewnątrz. Przyczyny powstania astmy i jej zaostrzania się mogą być różne. Najważniejsze z nich to:

  • Reakcje alergiczne – np. na roztocze kurzu domowego, pewne produkty spożywcze, itd.
  • Psychiczne obciążenia – mogą być czynnikiem zaostrzającym chorobę, ponieważ wiele dzieci bardzo wrażliwie reaguje na stres.
  • Obciążenia szkodliwymi substancjami obecnymi w powietrzu – podczas ataku astmy następuje obrzęk błony śluzowej. Przez to uwalniana jest wydzielina, którą bardzo trudno się odkrztusza. Dochodzi do kurczu oskrzeli.

Przez zwężony odcinek do płuc ani nie dociera wystarczająca ilość powietrza, ani z nich nie wychodzi. Skutkiem tego są raz większe, raz mniejsze problemy oddechowe, a wydechowi często towarzyszą świsty i gwizdy.

W przypadku pojawienia się tych objawów należy starać się zachować spokój i omówić je z lekarzem, by wiedzieć jak postępować w razie ich ponownego wystąpienia.

Astma może mieć postać lekką, minimalnie obciążająca pacjenta (dziecko jest pogodne i zadowolone z życia) lub ciężka, znacznie utrudniającą normalne funkcjonowanie.

Więcej na www.adamantczak.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *