Folia

Stały się zmorą śmieciarzy na całym świecie, bardzo możliwe że ich stos zalega również u Was w domu. Na szczęście mamy pojemniki na surowce wtórne, które pozwalają uspokoić sumienie i utrzymać porządek w kuchni. O czym mowa ?? Oczywiście o folii.  

folia Łódź

folia Łódź

Folię robi się z roztopionych granulek polietylenu, w zależności od różnych domieszek otrzymujemy różne rodzaje folii. Ale od początku. Na początku wszystkie składniki trafiają do mieszalnika. Granulat topi się w estruderze, który podgrzewa go temperatury 240 stopi Celsjusza. Ekstruder wydmuchuje folię ku górze w postaci rękawa długiego na kilkaset metrów. W miejscu gdzie folia jest już chłodna walce spłaszczają folię. Następnie rękaw zostaje rozcięty wzdłuż krawędzi na dwa pasy. Pojedyncza wstęga foli jest łatwiejsza w obróbce, a nóż przycina wstęgę do żądanej szerokości. Tak uzyskany pasek foli trafia do ponownej przeróbki. Z jednej porcji granulatu powstaje kilkaset metrów folii. Kiedy belka jest pełna wstęga zostaje przecięta. Belki są różnej wielkości, ale np. belka ważąca 160 kg i można z niej wytworzyć ok. 35 tys. torebek foliowych – dane od firmy Folia Łódź.

Następnym krokiem jest wykonanie nadruków. Sporządzona na bazie spirytusu farba jest nieustannie mieszana, żeby utrzymać jednorodną lepkość. Nadruki są nanoszone na folię za pomocą wałków drukarskich. przy czym każdy wałek nanosi inny kolor. Po zakończeniu drukowania folio ponownie zostaje zwinięta w rulon, gdy bela jest pełna przechodzimy do wycinania torebek. Zgrzewarka robi krawędzie stapiając je ze sobą, i gotowe torebki są zakładane na sztyfty, pakowane i trafiają do sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *